Co roku gościmy kilka młodych osób, które w ramach wolontariatu europejskiego –Europejskiego Korpusu Solidarności, tworzą w naszym Stowarzyszeniu własne projekty. Ten rok jest dla nas przełomowy, nie tylko ze względu na to, że gościmy aż 5 osób na raz, ale również przez restrykcje covid-19, które ograniczają spotkania „twarzą w twarz”.

Na szczęście nasi wolontariusze są nieustraszeni niczym drużyna pierścienia i pomimo wszystko realizują pomysły, które przywieźli ze sobą z Włoch i Hiszpanii. Dołączcie do strony Skills Exchange in Cracow, gdzie na bieżąco pojawiają się nowe treści i wydarzenia. Do tej pory ruszyli z:

 • sekretami włoskiej kuchni „cookingMammaMia!”
 • lekcjami języka hiszpańskiego „Spanish with Pablo”
 • filmem o byciu kobietą z okazji międzynarodowego dnia kobiet
 • projektem podcastu recenzującego krakowskie muzea
 • misją zwiedzenia całej Polski!

Niedługo pojawią się kolejne wydarzenia:

 • wymiana książek w ramach akcji „1010 ways to buy without money”
 • seria spotkań o edukacji seksualnej – deseminacja projektu „Open up your heart”
 • wyzwania sportowe z Davide
 • spotkania wymiany kulturowej
 • imprezy w naszym ogrodzie
 • gra miejska „Treasure hunt”
 • spotkania ze Storytellingiem prowadzone przez Carlo
 • LARPowanie z Fabio

 

Marité ma 26 lat i mieszka w Santanderze, w Hiszpanii. Urodziła się jednak w Peru. Studiowała dziennikarstwo w Baskii (region Hiszpanii) i wyjechała na Erasmusa do Włoch. To właśnie wtedy podejęła decyzję o wzięciu udziału w tym wolontariacie, podczas którego chce wykorzystać swoje umiejętności komunikacyjne, aby podzielić się informacjami na tematy, które są ważne dla młodych. W wolnych chwilach chce poznać polską kulturę i tradycje, a także rozkoszować się gastronomią i różnorodnymi krajobrazami, jakie oferuje Polska.

 

Davide, mieszka w Brescii (Włochy). Ma 22 lata i ukończyłem licencjat z inżynierii automatyki. Odkrył świat Erasmusa gdy miał 18 lat i to całkowicie zmieniło jego życie. Wziął udział w 5 wymianach młodzieżowych, 1 treningu dla youth workerów oraz studiach w ramach Erasmusa w Hiszpanii, co pomogło mu otworzyć umysł na inne kraje, kulturę i w rozwinąć umiejętności miękkie. Lubi uprawiać sporty, przebywać na łonie natury, odkrywać nowe kultury i przebywać w międzynarodowym otoczeniu. Marzy o odwiedzeniu całego świata!

 

¡Hola a todos! Pablo, ma 27 lat i pochodzi z Madrytu. Tam przez kilka lat pracował jako dziennikarz kulturalny i podróżniczy, poczuł jednak potrzebę zrobienia czegoś, aby pomóc ludziom swoją pracą w tej trudnej sytuacji globalnej (a jednocześnie rozwinąć się zawodowo i osobiście) – dlatego zdecydował się na wolontariat. Kocha podróże i wszystko co jest związane z kulturą. Lubi pisać, czytać, słuchać muzyki, oglądać filmy oraz seriale. Przed laty brał udział w dwóch krótkoterminowych projektach wolontariatu we Francji i były to doświadczenia, podczas których wiele się nauczył.

 

Carlo pochodzi z Palermo we Włoszech i ma 23 lata. Studiuje statystykę i pracuje jako wolontariusz w Europe4Youth, ponieważ odkrył piękny świat Europejskiego Korpusu Solidarności, który sprawia, że czuje się otwarty na wszystkich. Uwielbia sztukę opowiadania historii o naszym życiu (storytelling), a także, kocham muzykę. Jest DJ-em od 8 lat i uwielbiam tańczyć. Ma więc nadzieję, że wkrótce je spotkacie się na dance florze 🕺

 

Fabio to 25-letni wolontariusz pochodzący z Turynu, miasta położonego w północnej części Włoch. Zdecydował się rozpocząć wolontariat w E4Y, aby ukończyć formację na youth workera. To praca, którą najbardziej mu pasuje i jest obecna w jego życiu od lat. Uwielbia podróże, muzykę we wszystkich jej formach i testowanie swoich granic poprzez nowe doświadczenia. Jest entuzjastą LARPów i stara się łączyć tą pasję z codziennym życiem i pracą.

 

Europejski Korpus Solidarności – program finansowany przez Unię Europejską, który pomaga młodym ludziom (w wieku od 18 do 30 lat) brać udział w różnych projektach w całej Europie współpracując z lokalną społecznością.

Opcji i możliwości jest bardzo dużo. Od stowarzyszeń młodzieżowych, po zadania i prace w domach kultury, schroniskach dla zwierząt, przedszkolach, miejscach dla osób z niepełnosprawnościami, czy przy projektach remontowych i środowiskowych.

Będąc wolontariuszem w programie ESC, w zamian za swój czas, masz dużą szansę na doskonalenie swoich umiejętności społecznych, komunikacyjnych i zawodowych, naukę języków, odkrywanie nowej kultury, nawiązywanie przyjaźni z różnych części świata… i wiele więcej.

Szczegóły tutaj: https://europa.eu/youth/solidarity/young-people/about_pl