– Wartościami w pracy z młodzieżą są partycypacyjność i woluntaryzm, oparcie działań potrzebach młodych ludzi wyartykułowanych z ich perspektywy i ich językiem (nie wyobrażenie dorosłych o potrzebach młodych). Praca z młodzieżą powinna wzmacniać ich autonomię i dostęp do praw, odbywać się w miejscach, gdzie młodzi są (w tym Internet), być włączająca, dostępna i promować krytyczne myślenie, kreatywność, prawa człowieka i demokrację.
– Praca z młodzieżą powinna wynikać z wielowymiarowej i partycypacyjnie wypracowanej polityki młodzieżowej.
– Sektor młodzieżowy komunikuje się i współpracuje ze wszystkimi relewantnymi aktorami (m.in. szkołami, uczelniami, urzędami, instytucjami rynku pracy) i otoczeniem.
– Młodzi muszą mieć równy dostęp do informacji młodzieżowej, możliwości uczestniczenia w procesach (decyzyjnych, edukacyjnych) na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym, podejmowania inicjatyw z innymi, bycia aktywnym obywatelem, otwartym na świat. Praca z młodzieżą pomaga definiować cele rozwojowe i edukacyjne oraz je rozpoznawać.
– Osoby pracujące z młodzieżą powinny się ciągle doskonalić, krytycznie przyglądać swojej pracy oraz dzielić się swoimi metodami, efektami pracy i rozwoju z innymi.
– W pracy z młodzieżą obowiązują standardy etyczne oparte na prawach dziecka i prawach człowieka, a motywacją jest dobro młodych.
– Osoby pracujące z młodzieżą tworzą warunki zaufania, partnerstwa i podmiotowości, bezpieczne i nieosądzające, niedyrektywne, niemoralizujące, w których młodzież może realizować swój potencjał, jak również samoorganizować się i działać autonomicznie.
Standardy opracowano na podstawie “Europejskiej Karty Pracy z Młodzieżą” [w:] “European Charter of Youth Work” dostępny online: https://www.europegoeslocal.eu/wp-content/uploads/2019/06/20190603-egl-charter.pdf (20.03.2020)